Za warstwę aktywną przy układaniu rur uważa się glebę pod rurą i do 15 cm powyżej górnej krawędzi rury (zob. schematyczne przekroje). Obsypkę i zagęszczanie robi się warstwami, zawsze po obu stronach rury. Dla przypadku rur od średnicy 110 mm i większej zagęszcza się ręcznie lub za pomocą lekkiej techniki zagęszczającej. Bezpośrednio nad rurą do grubości 30 cm się nie zagęszcza. Podczas zagęszczania rurociąg nie może przesunąć się w pionie ani w poziomie.
Rury PE 100RC mogą być stosowane do tak zwanego „układania bez piasku” w większości często stosowanych wykopów i zasypywane bezpośrednio materiałem wykopanym, z domieszką kruszywa do 50% i do wielkości 250 mm.
Rury z PE100 układane są w wykopie na podłożu piaskowym lub żwirowym (podsypka) o minimalnej grubości L = 10 cm. Gleba nie musi być zagęszczana, ale nie może być zbyt luźna. Zasadniczo obsypkę w warstwie aktywnej dla rur z HDPE 100 i kształtek wykonuje się z piasku lub gleby bez cząstek o ostrych krawędziach.
Rur nie należy układać na zamarzniętej glebie. Muszą leżeć na pełnej długości na ziemi, bez styku punktowego na występach skalnych lub na szyjach - na kształtki mechaniczne lub elektrozłączki robi się jamki montażowe. Kąt posadowienia, tzn. kontaktu z podłożem, powinien być większy niż 90°.
Na podłożu skalistym i kamienistym należy utworzyć na dno rury (z wyjątkiem rur RC) po wybraniu warstwy ok. 15 cm nowe piaskowe lub żwirowe podłoże piaskowo-żwirowe, wyrównane do prawidłowego nachylenia i zagęszczone w razie potrzeby.
Do obsypki kształtek używa się dla wszystkich rodzajów rur piasku, o ile dostawca kształtki nie określi tego inaczej. Obsypka powinna przewyższać kształtkę o min. 20 cm z każdej strony.
Rur NIE WOLNO układać bezpośrednio na betonie lub innych stałych powierzchniach; jeżeli np. użyje się na słabonośnym gruncie betonowych płyt, należy na nich uformować 15-centymetrowe podłoże piaskowe lub piaskowo-żwirowe.
OBSYPKA I ZASYPKA RUR
Należy użyć gleby odpowiadającej specyfikacji dla warstwy aktywnej i danego rodzaju rury. Sypać należy z odpowiedniej wysokości, aby nie doszło do uszkodzenia czy przemieszczenia rurociągu. Wokół rury nie może być pustych przestrzeni, więc na obsypkę nie można używać materiałów, które mogą z czasem zmieniać objętość lub konsystencję (np. gleba zawierająca kawałki drewna, lodu, materiałów organicznych lub rozpuszczalnych).
Rurociągi wodne nie mogą przechodzić przez glebę zanieczyszczoną materią organiczną. Takiej gleby nie można użyć do obsypki. Obowiązuje zasada, że materiał wykopany nie nadający się na obsypkę należy zastąpić odpowiednią glebą.
Według ČSN 73 6006 (8/2003) wskazane jest oznaczenie rurociągu folią ostrzegawczą, ułożoną co najmniej 20 cm nad szczytem rury:
Na zasypkę można użyć materiału i metody zagęszczania odpowiednich dla zastosowania danej powierzchni. Od 30 cm można utwardzać także nad rurą.