PRZYGOTOWANIE BUDOWLANE PRZED POŁOŻENIEM SUCHEGO SYSTEMU
Właściwa instalacja suchego ogrzewania podłogowego wymaga projektu, min. rysunków układania i standardowego przygotowania budowlanego, oraz koordynacji z innymi specjalistami na budowie.
Projekt realizacji musi brać pod uwagę nie tylko odpowiednią wysokość konstrukcyjną dla samego ogrzewania podłogowego, ale także wysokość położenia izolacji cieplnej na podłogach domu w celu zapobieżenia uciekaniu ciepła do otoczenia. Wymagania dotyczące wysokości izolacji termicznej różnią się w zależności od typu domu i efektów termicznych w każdym pomieszczeniu. Inne są wymagania związane z pomieszczeniem położonym nad ogrzewanym lub nieogrzewanym garażem, a inne dla pomieszczeń, w których podłożem jest gleba. Faktyczną wysokość izolacji cieplnej określa projekt. Izolacja cieplna musi spełniać wymagania dotyczące włączenia budynku do poszczególnych klas energetycznych.
Zalecana wysokość izolacji cieplnej na parterze domu nad przestrzeniami nieogrzewanymi wynosi:
- dla domu pasywnego 30 cm
- dla domu niskoenergetycznego 20 – 25 cm
- standardowa zalecana wysokość 10 – 16 cm
Zalecana wysokość izolacji cieplnej nad przestrzeniami ogrzewanymi wynosi 10 do 12 cm. Do tej wysokości wliczana jest także izolacja od dźwięków uderzeniowych o grubości 2-4 cm.
Płyta systemowa dla systemu suchego ma grubość 25 mm. Ewentualna izolacja dodatkowa według wymogów projektu wykonywana jest za pomocą stabilizowanego podłogowego polistyrenu min. EPS 100, w celu zapobieżenia opadaniu podłogi. Dobrze jest zainstalować dwie warstwy polistyrenu ułożone poprzecznie jedna na drugiej, w ten sposób cały układ jest bardziej stabilny i unika się mostków cieplnych z podłożem domu.
Przed układaniem ogrzewania podłogowego muszą być zainstalowane:
- przewody hydrauliczne,
- kanalizacja,
- instalacje elektryczne,
- ewentualny odkurzacz centralny,
- tynk
Samo ułożenie całej izolacji termicznej i ogrzewania podłogowego rozpoczyna się od płyty podkładowej. Na płycie podkładowej musi być wykonana pozioma hydroizolacja.
W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego na podłodze będącej w kontakcie z podłożem należy sprawdzić obciążenie budynku radonem lub podjąć środki zabezpieczające przeciwko radonowi zgodnie z ČSN 730601 Ochrona budynków przed radonem z podłoża i ČSN 730602 Ochrona budynków przed radonem i promieniowaniem gamma z materiałów budowlanych. Jeżeli na podkładzie nośnym położone są rury, muszą być zlokalizowane przed położeniem izolacji. Izolacja leżąca pod nimi nie może być uszkodzona. Konieczne jest utworzenie przez wyrównanie nowej płaskiej powierzchni do ułożenia warstwy izolacyjnej - co najmniej do ułożenia izolacji od dźwięków uderzeniowych.
Jeśli podłoże zawiera wilgoć resztkową, należy uniemożliwić gromadzenie się wilgoci w suchej konstrukcji podłogi przez odpowiednie środki budowlane (położenie folii PE).
Produkty do suchej zabudowy nie mogą być narażone na działanie wysokiej wilgotności powietrza przed budową, w jej trakcie ani po zakończeniu.
Po zakończeniu prac instalacyjnych instalację trzeba fachowo napełnić i sprawdzić jej szczelność. Konieczne jest przestrzeganie wymagań normy VDI 2035 (zapobieganie uszkodzeniom systemów grzewczych z ciepłą wodą).
Wszystkie zawory zasilające i zwrotne muszą być podłączone do rozdzielacza obwodu grzewczego. Przewody zasilające od i do źródła z 1” przyłączem AG są do wyboru, od lewej lub prawej strony. Zawór wlotowy należy połączyć wężem ze źródłem wody. Do przewodu powrotnego musi być podłączony wąż prowadzący do odpływu lub poza dom. Należy przestrzegać kierunku przepływu. Po otwarciu zaworu zasilającego należy odpowietrzyć rurociąg zasilający. Następnie otworzyć pierwszy zawór wlotowy i pierwszy przewód zwrotny.
Jeśli obwód grzewczy jest całkowicie napełniony wodą, tak, że z wolnego końca nie wydobywa się już powietrze, należy pierwszy obwód grzewczy ponownie zamknąć. Przy kolejnych obwodach grzewczych postępować analogicznie. Po zakończeniu całkowitego procesu napełniania i odpowietrzania zawory wlotowe i wylotowe są zamknięte. Następnie trzeba otworzyć wszystkie zawory zasilające i zwrotne. System napełniony wodą należy teraz poddać próbie szczelności zgodnie z wymaganiami normy ČSN EN 1264. Próbę szczelności trzeba przeprowadzić za pomocą wody, aby zapobiec uszkodzeniu rur. Ciśnienie próbne jest dwukrotnie wyższe od ciśnienia roboczego, ale nie mniejsze niż 6 bar (zgodnie z ČSN EN 1264-4). Po dwóch godzinach ciśnienie próbne należy przywrócić. Ewentualny spadek ciśnienia jest zazwyczaj skutkiem dylatacji rur. Czas trwania próby wynosi 12 godzin. Próba ciśnieniowa jest udana, jeżeli w żadnym punkcie rurociągu, złączy i połączeń nie ma wycieku wody, a ciśnienie testowe nie spadło o więcej niż 0,1 bara na godzinę. O przeprowadzeniu próby ciśnieniowej należy sporządzić protokół. Protokół ten trzeba załączyć do dokumentacji budowlanej.
W celu ochrony systemu grzewczego i urządzeń zabezpieczających, należy zadbać, by podczas próby szczelności zawory kulowe zestawu połączeniowego były zamknięte.