5. KONTROLA SZCZELNOŚCI
Po zakończeniu prac instalacyjnych instalację trzeba fachowo napełnić i sprawdzić jej szczelność. Konieczne jest przestrzeganie wymagań normy VDI 2035 (zapobieganiem uszkodzeniom systemów grzewczych z ciepłą wodą).
Wszystkie zawory zasilające i zwrotne muszą być podłączone do rozdzielacza obwodu grzewczego. Zawór wlotowy do napełniania należy połączyć wężem ze źródłem wody. Do przewodu powrotnego musi być podłączony wąż prowadzący do odpływu lub poza dom. Na początku napełniania wszystkie obwody muszą być zamknięte. Po otwarciu zaworu zasilającego należy odpowietrzyć rurociąg zasilający. Następnie otworzyć pierwszy zawór wlotowy i pierwszą gałąź powrotną.
Jeśli obwód grzewczy jest całkowicie napełniony wodą, tak, że z wolnego końca nie wydobywa się już powietrze, należy pierwszy obwód grzewczy ponownie zamknąć. Przy kolejnych obwodach grzewczych postępować analogicznie. Po zakończeniu całkowitego procesu napełniania i odpowietrzania wszystkie zawory do napełniania i opróżniania są zamknięte. Następnie trzeba otworzyć wszystkie zawory zasilające i zwrotne. System napełniony wodą należy teraz poddać próbie szczelności zgodnie z wymaganiami normy ČSN EN 1264. Próbę szczelności trzeba przeprowadzić za pomocą wody, aby zapobiec uszkodzeniu rur. Ciśnienie próbne jest dwukrotnie wyższe od ciśnienia roboczego, ale nie mniejsze niż 6 bar (zgodnie z ČSN EN 1264-4). Po dwóch godzinach ciśnienie próbne należy przywrócić. Ewentualny spadek ciśnienia jest zazwyczaj skutkiem dylatacji rur. Czas trwania próby wynosi 12 godzin.
Próba szczelności jest udana, jeżeli w żadnym punkcie rurociągu, złączy i połączeń nie ma wycieku wody, a ciśnienie testowe nie spadło o więcej niż 0,1 bara na godzinę. O przeprowadzeniu próby ciśnieniowej należy sporządzić protokół. Protokół ten trzeba załączyć do dokumentacji budowlanej. W celu ochrony systemu grzewczego i urządzeń zabezpieczających, należy zadbać, by podczas próby szczelności zawory kulowe zestawu połączeniowego były zamknięte.
6. USTAWIENIA HYDRAULICZNE
Po zakończeniu próby szczelności, a przed uruchomieniem urządzenia należy dostosować poszczególne obwody grzewcze (zgodnie z DIN EN 1264/ENEV). Wartości do ustawienia dla poszczególnych obwodów grzewczych należy sprawdzić w dokumentacji projektowej i ustawić na wskaźnikach przepływu linii zasilającej.
7. PRZYGOTOWANIE JASTRYCHU I URUCHOMIENIE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Zalanie rur ogrzewania podłogowego należy zawsze wykonywać po udanej próbie szczelności przeprowadzonej za pomocy wody, z której sporządzono protokół. Zalanie przeprowadza się na rurach napełnionych wodą i pod ciśnieniem roboczym. Jastrych musi spełniać wymagania DIN 1055.
Jastrych cementowy
Do jastrychu cementowego dodaje się plastyfikator FV dla lepszego przylegania do rury, oblania całej rury przez beton, lepszego przewodzenia ciepła a wreszcie dla zapobieżenia uszkodzeniom, które mogłyby powstać pod wpływem dodatków napowietrzających zawierających wapń lub zmiękczaczy dodawanych do jastrychu lub wody do mieszania jastrychu. Jastrychy z siarczanem wapnia i cementowe muszą być zawsze ogrzane przed ułożeniem okładziny podłogowej. Pierwsze ogrzewanie dla jastrychów cementowych można przeprowadzić najwcześniej po 21 dniach, a w przypadku jastrychów z siarczanem wapnia najwcześniej po 7 dniach. Ogrzewanie jastrychu musi być stopniowe. Temperaturę można zwiększać o maksymalnie 5 °C dziennie, do osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej. O wykonaniu stopniowego ogrzania płyty grzewczej musi zostać sporządzony protokół.