Prowadzenie rurociągu
Rury należy montować z nachyleniem co najmniej 0,5% do najniższych miejsc, gdzie umożliwione jest opróżnianie go przez opróżnianie samodzielne lub zawory zamykające z odwadnianiem.
Rurociąg musi być podzielony na oddzielnie zamykane części. Do zamykania stosowane są zawory bezpośrednie lub krany z tworzywa sztucznego, do montażu podtynkowego stosowane są zawory podtynkowe lub krany. Przed zamontowaniem elementu konieczne jest wypróbowanie możliwości zamykania.
W celu zakończenia rurociągu pod tynkiem w miejscu zamontowania armatury wylotowej mieszającego zaleca się użycie zestawu naściennego FV PPR (komplet naścienny podwójny), gdzie gwinty rozstawione są tak, aby w razie odchylenia od osi poziomej można było wyrównać za pomocą krzywek. Nowością są kolanka PP FV z metalowymi gwintami wewnętrznymi UNI, które wraz z podkładką DUO lub MONO tworzą wariant kolanek naściennych oraz podwójnych kolanek naściennych z regulowanym rozstawem. Do montażu pod płytą gipsowo-kartonową przeznaczone są kolanka naścienne FV PPR do płyt gipsowo-kartonowych. Przy prowadzeniu rurociągu wodnego w przegrodach instalacyjnych konieczne jest zabezpieczenie położenia rury za pomocą odpowiedniego zamocowania, np. systemu metalowych obejm z elementami podtrzymującymi. Rurociąg musi być prowadzony z możliwością dylatacji i izolowany.
Przy prowadzeniu rurociągu wodnego w konstrukcjach podłogowych lub sufitowych stosuje się do rur elastyczne osłony z tworzyw sztucznych (z polietylenu), które zapewniają mechaniczną ochronę rur, zaś szczelina powietrzna między rurą a osłoną tworzy izolację termiczną. Swobodnie prowadzone rury z tworzywa sztucznego muszą być wyposażone w wysokiej jakości izolację (jeśli na przykład rura z zimną wodą jest swobodnie prowadzona po ścianie w ogrzewanym pomieszczeniu, istnieje duże ryzyko kondensacji na ściance rury). Rury mogą być swobodnie prowadzone po ścianie wyłącznie w przestrzeniach, w których nie występuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia rurociągu.
2.5 Prowadzenie rurociągu wznoszącego
W przypadku rurociągu wznoszącego należy starannie zadbać o rozmieszczenie punktów stałych (PB), łożysk ślizgowych (KU) oraz zapewnienie stosownego sposobu kompensacji. Kompensacja na rurach wznoszących zapewniana jest przez łożyska ślizgowe na podstawie wzniesienia lub zastosowanie pętli kompensacyjnej.